Łódzkie - : information, history, photos.

: History, information.

Localization: Łódź Voivodeship, Poland.
Warning! The following content has been translated automatically and may contain errors, Polish characters or make no sense at all. It is a single-person project and unfortunately I do not have time to translate long texts into English. If you want me to translate any part of this text or you need any other information, feel free to contact me.
Kino Luna (Mazur) kiedyś, Pabianice, 1926 rok. Zdjęcie archiwalne.
Opuszczone kino Mazur, Pabianice
Eduard Julius Vortheil, założyciel kina w Pabianicach. 1918 rok
If you like this website, please feel free to like my Facebook page.

Photos of abandoned place.

Add a comment
Comments
User image itam
itam
29 July 2016, 12:57
Bardzo ciekawe opuszczone miejsce, zawsze zastanawiałem się jak te stare kino wygląda w środku.
User image Natek1974
Natek1974
2 September 2016, 16:20
Itam też zawsze mnie tam ciekawiło, chodzę wzdłuż kina codziennie dwukrotnie do pracy :-) Jakoś nigdy nie miałem odwagi, żeby spróbować tam wejść. Pewnie da się przez te krzaczory z tyłu..
User image Maari
Maari
27 September 2016, 13:00
Świetle zdjęcie, ciekawa historia. Pozdrawiam!
User image Z Pabianic
Z Pabianic
16 November 2016, 17:39
O Vorthellu i jego opuszczonym kinie to w Pabianicach legendy chodzą. Łącznie z taką, że jego duch chodzi nocą po kinie i ogląda te białe prześcieradło, jakby był tam odtwarzany film. Podobno dlatego tak długo wisi i wygląda jak nienaruszone :-D Ludzka psychika nie zna granic.

My travels.

As you may have noticed, this page has not been updated very often lately. This does not mean that I have abandoned exploration - only that I am temporarily occupied by another project called Fshoq! - Travels and Photography, where I describe my travel adventures, I add photo guides and describe ways to live healthier. If you are curious about my trips and photography, take a look at this page. Once I've developed enough of Fshoq!, As I have done with Into the Shadows, I will return here and I will again start to describing my exploration of abandoned places. See you later!

Like this page
Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Zamknij to okno.